Súlyos támadás érte Amerikát – veszélyben az ország?

Több igencsak jól képzett, a kínai kormányhoz kötődő hacker szivárgott be a múlt hónap során több amerikai telekommunikációs cégbe is. A hackerek célja valószínűleg az volt, hogy érzékeny nemzetbiztonsági adatokat keressenek.

Az ügyön dolgozó amerikai nyomozók szerint a kínai hackerek többek között lehallgatási utasításokhoz férhettek hozzá, ám egyelőre nem ismert, hogy milyen információkat szereztek meg. A célpontok között olyan telekommunikációs szolgálatok vannak, mint az AT&T, a Verizon és a Lumen. Az amerikai tisztviselőket komolyan aggasztja a hackelés és az így okozott nemzetbiztonsági károk, amit csak a közelmúltban fedeztek fel.

A történtekre ráadásul épp akkor került sor, amikor egyébként is nő a feszültség az Egyesült Államok és Peking között a kiberbűncselekmények miatt.

Az internetszolgáltató és telekommunikációs cégek elképesztő méretű felhasználói adatot tárolnak. Az Egyesült Államok bűnüldöző szervei hatósági parancs alapján hozzáférést kérhetnek ezekhez az adatokhoz a nyomozás részeként. Néhány nyomozás pedig komolyan érdekelheti Pekinget. Az amerikai kormány ugyanis az elmúlt években több „kínai ügynök” ellen is vádat emelt, amiért állítólag Amerikában élő kínai állampolgárokat zaklattak, illetve más elveket képviselő politikai intézményeket és amerikai cégeket hackeltek meg.

Az ügyet vizsgáló szakértőket megdöbbentette a hackercsoport szakértelme, ügyessége és kitartása, amivel behatoltak az amerikai hálózatokba. A szóban forgó hackercsoportot Salt Typhoon néven ismerik a kiberbiztonsági világban, a kínai kormánynak azonban nem ez az egyetlen hackercsapata.

Több amerikai tisztviselő szerint már a közlekedésért és a kommunikációért felelős hálózatokban is vannak kínai ügynökök, akik arra várnak, hogy Tajvan kínai invázója esetén blokkolják az amerikai reagálást. A kínai elnök a tavalyi kaliforniai találkozójuk során azonban megnyugtatta Joe Bident, hogy Kína nem fog beavatkozni a 2024-es amerikai elnökválasztásba.